Partnerzy

+ Polska

Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy (INHORT)

INHORT jest organizacją rządową nadzorowaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego program badawczy obejmuje wszystkie dziedziny związane z naukami o owocach, warzywach, roślinach ozdobnych i pszczołach, od podstawowych badań z zakresu fizjologii, biochemii i biologii molekularnej, poprzez biotechnologię, mikrobiologię, hodowlę twórczą, ochronę zasobów genetycznych, agronomię, ochronę roślin, przechowalnictwo i przetwórstwo owoców i warzyw, bezpieczeństwo żywności, inżynierię ogrodniczą, ekonomikę i marketing. Instytut bierze udział w kilku rządowych programach badawczych dotyczących bezpieczeństwa żywności, integrowanej i ekologicznej produkcji owoców i warzyw, ochrony zasobów genetycznych oraz w kampaniach mających na celu zmianę nawyków żywieniowych polskich konsumentów w kierunku zwiększonego spożycia owoców i warzyw. Instytut aktywnie przyczynia się do wprowadzania zaawansowanych metod w integrowanej produkcji ogrodniczej poprzez programy rozszerzania i wdrażania oraz ścisłą współpracę z głównymi zainteresowanymi stronami. Oprócz badań naukowych, INHORT prowadzi również działalność komercyjną, szczególnie w zakresie analizy żywności na zawartość pozostałości pestycydów, metali ciężkich, azotynów i azotanów oraz mikotoksyn. Kilka laboratoriów Instytutu posiada certyfikaty ISO/IEC 17025 i/lub GLP.

Instytut aktywnie uczestniczy w budowaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Nawiązano współpracę z większością ogrodniczych ośrodków badawczych i klastrów naukowych w Europie oraz zainicjowano kilka wspólnych projektów badawczych, współfinansowanych przez Komisję Europejską i inne organizacje międzynarodowe.

+ Wielka Brytania

NIAB EMR - National Institute of Agricultural Botany, East Malling Research

Grupa NIAB EMR została założona przez sektor sadowniczy w celu sprostania wielu wyzwaniom, przed którymi stoją sadownicy. Od samego początku zespół w East Malling wprowadził do ogrodnictwa szeroko zakrojony postęp, który ukształtował sposób uprawy i dostarczania produktów konsumentom. Obecnie misją NIAB EMR jest prowadzenie wysokiej jakości strategicznych i stosowanych badań w zakresie nauk ogrodniczych i środowiskowych oraz dostarczanie wiedzy, produktów i usług, z których korzystają klienci publiczni i prywatni.

Innowacyjne działy badań ogrodniczych (Genetyka, Genomika i Hodowla, Ekologia Szkodników i Patogenów, Nauki o Uprawie i Systemach Produkcji) mają następujące zadania: (i) zwiększenie produkcji roślinnej; (ii) badania mające na celu sprostanie bardziej zmiennemu i zmieniającemu się klimatowi oraz szybko zmieniającemu się światu, w sposób, który jest opłacalny dla producentów, ale także zwiększa świadczenie innych usług ekosystemowych; (iii) zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów, spowodowanie mniejszej ilości odpadów w całym systemie żywnościowym i zminimalizowanie emisji gazów cieplarnianych.

ADRES: NIAB EMR, New Road, East Malling Kent, ME19 6BJ, Wielka Brytania

STRONA INTERNETOWA: https://www.emr.ac.uk

KONTAKT: Xiangming Xu (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

+ Niemcy

Instytut Maxa Plancka do Badań nad Polimerami (MPI-P)

MPI-P zalicza się do czołowych ośrodków badawczych w dziedzinie nauki o polimerach na świecie. Instytut łączy w sobie wszystkie niezbędne specjalistyczne kompetencje w dziedzinie polimerów - od projektowania nowych materiałów, poprzez ich syntezę w laboratorium, aż po ich fizyczną charakterystykę i teoretyczne zrozumienie właściwości polimerów. MPI-P ma do dyspozycji kilka grup usługowych, np. analiza polimerów, spektroskopia, elektroniczne przetwarzanie danych, rentgenowska analiza struktury, mikroskopia sił atomowych i spektroskopia mechaniczna.

W projekcie BioHortiTech zaangażowany jest Zakład Chemii Fizycznej Polimerów. Badania w tym Zakładzie koncentrują się na tworzeniu koloidów o złożonych właściwościach do różnych zastosowań, m.in. w procesach enkapsulacji dedykowanych materiałów, takich jak leki, mikroorganizmy, środki samoregenerujące. Zakład specjalizuje się w generowaniu ekstremalnie małych nanostruktur - miniemulsji, które mogą być wykorzystane przy zachowaniu wysoce jednorodnych rozmiarów i zdefiniowanej funkcjonalności powierzchni. Istotne czynniki nano- i mikrokapsułek, takie jak rozmiar, kształt, degradacja, kinetyka uwalniania, funkcjonalizacja powierzchni mogą być precyzyjnie dostrojone zgodnie z wymaganiami.

ADRES: Ackermannweg 10, 55128 Mainz, Niemcy

STRONA INTERNETOWA: https://www.mpip-mainz.mpg.de

KONTAKT: prof. dr Frederik Wurm (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) & prof. dr Katharina Landfester (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

+ Francja

Grupa Badawcza Rolnictwa Ekologicznego (GRAB)

Grupa Badawcza Rolnictwa Ekologicznego (GRAB) jest francuskim stowarzyszeniem składającym się z 15 stałych współpracowników. GRAB ma 40-letnie doświadczenie w prowadzeniu projektów badawczych i rozwojowych we Francji, szczególnie w zakresie produkcji śródziemnomorskiej. Główne działania GRAB to: (i) badania i eksperymenty terenowe w ogrodnictwie ekologicznym; (ii) transfer i rozpowszechnianie wiedzy; (iii) krajowe ekspertyzy i tworzenie sieci w rolnictwie ekologicznym.

Dzięki oddolnemu podejściu, które GRAB zawsze praktycznie stosował w stosunku do zainteresowanych stron, stowarzyszenie to jest uznawane za wartościowego partnera zarówno przez rolników, jak i naukowców. GRAB posiada własną stację doświadczalną (2 ośrodki) i prowadzi badania polowe w gospodarstwach ekologicznych, w różnych warunkach klimatyczno-środowiskowych południowej Francji, od wybrzeży Morza Śródziemnego po Alpy. Badania GRAB dotyczą kilku głównych wyzwań rolnictwa ekologicznego w różnych skalach czasowych i przestrzennych, takich jak: zarządzanie żyznością gleby, dostosowanie odmian, zwalczanie szkodników i chorób oraz funkcjonalna bioróżnorodność.

ADRES: BP 11283, 84911 Avignon Cedex 9, France

STRONA INTERNETOWA: https://www.grab.fr

KONTAKT: Claude-Eric Parveaud (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

+ Hiszpania

Creaciones Aromáticas Industriales S.A. (CARINSA)

CARINSA została utworzona w Barcelonie, 27 października 1993 roku. Jej siedziba znajduje się w Sant Quirze del Vallès (Barcelona), gdzie mieści się główny budynek spółki oraz dwa zakłady produkcyjne. Główną działalnością grupy CARINSA jest tworzenie, produkcja i sprzedaż wszelkiego rodzaju aromatów, zapachów i gotowych dodatków dla przemysłu spożywczego, paszowego i perfumeryjnego. Obsługa klienta jest jedną z kluczowych wartości w organizacji, która pozwala na uzyskanie wysokiego stopnia satysfakcji i lojalności klientów.

Jednym z głównych filarów strategii badań, rozwoju i innowacji jest wdrożenie platformy technologicznej o nazwie CARINCAP. Platforma ta oparta jest na szerokiej gamie przyjaznych środowisku technologii mikrokapsułkowania, których celem jest enkapsulacja składników aktywnych za pomocą biodegradowalnych polimerów oraz zindywidualizowana kontrola uwalniania dla szerokiego zakresu zastosowań.

ADRES: Pol. Ind. Can Llobet, Carrer de Josep Cuatrecasas i Arumí, 2, 08192 Sant Quirze del Vallès, Barcelona, Hiszpania

STRONA INTERNETOWA: http://www.carinsa.es

KONTAKT: Albert Puigpinós (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

+ Hiszpania

Eurecat

Eurecat jest wiodącym Centrum Technologicznym w Katalonii i drugą co do wielkości prywatną organizacją badawczą w Europie Południowej. Eurecat zarządza obrotem w wysokości 51 mln euro i zatrudnia 658 specjalistów, jest zaangażowany w ponad 160 projektów badawczo-rozwojowych i posiada portfel klientów obejmujący ponad 1000 firm. Eurecat uczestniczy obecnie w ponad 70 projektach finansowanych przez UE, z których 29 jest koordynowanych przez Eurecat, głównie w programie Horyzont 2020. Ponadto, Eurecat jest również silnym graczem w różnych programach badawczo-rozwojowych sponsorowanych przez administrację hiszpańską i katalońską, z ponad 160 trwającymi projektami. Transfer technologii jest również istotną działalnością, z 36 międzynarodowymi patentami i 9 firmami opartymi na technologii (osiem w Hiszpanii i jedna w Ameryce Łacińskiej), które rozpoczęły działalność w centrum.

Działalność Eurecat w zakresie badań i rozwoju, innowacji i szkoleń obejmuje technologie przemysłowe (technologie chemiczne, materiały metalowe, plastikowe i kompozytowe, procesy produkcyjne, robotyka autonomiczna i profesjonalna, druk funkcjonalny i tkaniny, symulacje i zrównoważony rozwój), technologie cyfrowe (humanistyka cyfrowa, analiza dużych danych, bezpieczeństwo informatyczne i inteligentne systemy zarządzania, e-zdrowie, eksploracja danych i technologie multimedialne) oraz biotechnologię (nauki omiczne oraz żywienie i zdrowie). Ponadto, Eurecat został ostatnio zaakceptowany przez Komisję Europejską jako Centrum Technologiczne KETs (Key Enabling Technologies) w celu współpracy z MŚP w zakresie badań bliskich rynkowi oraz działań innowacyjnych.

ADRES: Avinguda Universitat Autònoma, 23 08290 Cerdanyola del Vallès

STRONA INTERNETOWA: https://eurecat.org

KONTAKT: Dr Josep M. Montornés (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)